System podkonstrukcji BSP KWRCY jest systemem podkonstrukcji prętowej do mechanicznego mocowania paneli kasetonowych, najczęściej kompozytowych, aluminiowych lub stalowych na ścianach zewnętrznych oraz wewnętrznych w technologii elewacji wentylowanej. System ten został opracowany przede wszystkim z myślą o prowadzonych na dużą skalę termomodernizacjach istniejących obiektów. Umożliwia on zakotwienie bezpośrednie w konstrukcji budynku bez konieczności usuwania i uzupełniania fragmentów istniejącej izolacji termicznej. W skład systemu wchodzą następujące elementy:
– stalowe pręty gwintowane
– konsole aluminiowe KWE
– pionowe profile aluminiowe KWRCY
– zaczepy KWZ
Konsole KWE są produkowane w całości z aluminium. Elementy te posiadają gwintowane otwory, przez które są nakręcane na pręty. Profile są wsuwane w konsole KWE, których ścianki są delikatnie nachylone ku sobie zaciskając wsunięty profil oraz utrzymując go w wyznaczonej pozycji. Konsole występują w jednym wysięgu, gdyż odsunięcie okładziny od ściany reguluje się na długości prętów. W ten sposób stosuje się te same elementy, niezależnie od wysięgu i unika problemu związanego z wymianą konsol przy dużych odchyłkach płaszczyzny podłoża.
Profile KWRCY są odpowiednikami profili KWRY, z tym że kształtem są dostosowane do zamocowania w konsolach KWE, zgodnie z przedstawionymi detalami.
Zaczepy KWZ są kształtem dopasowane do profili KWRCY. Dzięki specjalnym „wąsom” rozpierającym się w środkowej, wklęsłej części profili, zaczepy same trzymają się ich do momentu trwałego połączenia. Elementy złączne do mocowania zaczepów dobiera się na podstawie obliczeń statycznych – najczęściej są to wkręty samowiercące. Zaczepy są dodatkowo wyposażone w uszczelkę EPDM, zapobiegającą wydawaniu wszelkich dźwięków przy drganiach powstałych wskutek ssania i parcia wiatru.
W bocznych zagięciach paneli kasetonowych frezuje się specjalne otwory, którymi nakłada się panele na zaczepy KWZ. Rozstaw zaczepów powinien być zgodny z wytycznymi producenta okładziny i/lub zgodny z projektem i obliczeniami statycznymi wykonanymi przez uprawnionego konstruktora.